Agregaty wody lodowej czyli jak obniżyć temperaturę wody w akwarium?

Przychodzi wiosna, z czasem robi się coraz cieplej. W tej chwili mamy końcówkę kwietnia, a za oknem robi się naprawdę gorąco. Nasi podopieczni powinni mieć zapewnioną odpowiednią temperaturę wody, a szczególnie gatunki, które lubują się w chłodniejszych warunkach. Okazuje się, że nawet tak popularny karaś złoty nie wytrzymuje często zewnętrznych upałów. Warto zastanowić się nad tym jak obniży temperaturę w akwarium.

Najprostszym sposobem jest przygotowanie dobrze schłodzonej, plastikowej butelki wypełnionej lodem. Wkładamy ją ostrożnie do zbiornika i mieszamy wodę ręką lub nakierowujemy strumień deszczowni (ujścia filtra) w jej okolice. Przy tym należy być wyjątkowo czujny, ponieważ nie każdej rybce będzie przeszkadzała niska temperatura, a przeciwnie – jeśli w akwarium jest zbyt gorąco i duszno – większość z naszych mieszkańców prawdopodobnie ochoczo przypłynie do naszego schładzacza. W takim wypadku należy odganiać podwodnych pływaków, ponieważ nieświadomie może dojść do szoku termicznego, którego sam byłem niestety świadkiem. Zostawiłem wcześniej przygotowane naczynie z lodowatą zawartością i jedna ryba tego nie przeżyła, ponieważ usilnie trzymała się okolicy – wybaczam sobie ten błąd, ponieważ to było dobrych kilka lat temu i więcej tego nie powtórzyłem. Część opisanych tutaj przeze mnie doświadczeń znajdziecie w poradniku: schładzanie wody w akwarium.

Trwałym i najlepszym sposobem jest zamontowanie pod pokrywą wentylatorka lub agregatu wody lodowej, który będzie nieprzerwanie dmuchał na taflę wody. Wymaga chwili czasu, ale znakomicie się sprawdza. Polecam wybranie wentylatora o odpowiedniej średnicy i prędkości obrotowej, ponieważ jego ciągłe wyłączanie oraz towarzystwo skraplającej się wody może trwale go uszkodzić. Nie musimy sięgać po najwyższą półkę, wystarczy lepszy – 80 milimetrowy cooler.

Komentarz do “Agregaty wody lodowej czyli jak obniżyć temperaturę wody w akwarium?

  1. Polski akwarysta napisał(a):

    Bardzo dobry wpis, świetne porady. Skorzystałem i pomogło. Chociaż zawarłeś niewiele informacji na temat zamontowania wentylatora nad powierzchnią lustra wody to zainspirowało mnie to do pracy. Cieszę się, że powstał taki blog. Teraz mogę być spokojny o swoje rybki i wyjechać na kilka dni z domu. Wcześniej upały nie dawały mi spokoju, a schładzanie doraźne szybko mnie męczyło.