Czy gupik pawie oczko rozmnaża się w każdych warunkach?

Właściwie tak. Gupik pawie oczko to bardzo wdzięczna rybka akwariowa. Jest doskonałym mieszkańcem słodkowodnego akwarium dla osób, które cenią aktywne za dnia gatunki oraz przyjemnie usposobienie jednostek w stosunku do innych osobników.

Ciąża gupika i warunki wodne

Rozmnażanie gupika jest moim zdaniem jednym z najłatwiejszych, z jakimi można mieć do czynienia. Żyworodni pływacy nie wymagają specjalnych warunków wodnych. Dobrze, jeśli zapewnimy im odpowiednie warunki do życia, o szczegółach których można przeczytać w artykule portalu Bubble World: gupik pawie oczko (w skrócie – temperatura ok. 20 -25°C, pH wody w okolicach siódemki, biofiltry lub zwykłe filtry kompaktowe). Złożone w samicy nasienie gupika, jest przechowywane i może posłużyć nawet do kilku następnych, samodzielnych zapłodnień.

Ciąża samicy trwa nieco ponad 20 dni i bardzo łatwo ją zauważyć nawet we wczesnym stadium. Przed zniżającymi się narodzinami młodych, samicę należy umieścić w zanurzonym w akwarium kotniku lub przenieść ją do innego zbiornika. Dobrze, jeśli wcześniej podamy jej nieco pokarmu, tak aby zaraz po uwolnieniu się młodych, nie zaczęła ich atakować.

Co powinieneś wiedzieć o nowo narodzonych rybkach?

Ilość narybku jest bardzo zróżnicowana. Część źródeł podaje, że młodych może być od kilku do kilkudziesięciu sztuk. Przyznam, że u mnie średnio było to ok. 20-30 rybek (fotografia kotnika i liczenie), chociaż zdarzały się przypadki narodzin pojedynczych rybek. Ilość uzależniona jest od kilku czynników, do których należy zaliczyć przede wszystkim wiek samicy. Musisz wiedzieć, że im dojrzalsza, tym więcej potomstwa wyda na świat. Poród trwa średnio do 2-4 godzin, po którym ryba już w kilka godzin później jest gotowa do ponownego zapłodnienia.

Narybek dość szybko reaguje na bodźce zewnętrzne i staje się samodzielny. Po kilku godzinach rozgląda się za pokarmem.

Czym karmić młode gupika?

Wszystkim drobnym pokarmem, jaki przyjdzie nam na myśl. Doskonale sprawdza się pokruszone na pył żółtko, suszony pokarm dla narybku, który znajdziesz w większości zoologicznych lub drobno posiekane, suszone rozwielitki.