Filtry poziome i tkaninowe akwarystyczne – kompendium wiedzy

Filtr akwarystyczny to jedno z podstawowych narzędzi, które zapewnia klarowność wody w zbiorniku. W zależności od budowy zbiera zanieczyszczenia fizyczne, przyczynia się do regulacji biologicznej i chemicznej w akwarium. Każde środowisko wodne wytwarza ujemne produkty materii, które zanieczyszczają wodę. Pamiętaj, że im większe akwarium tym łatwiej zapanować nad stabilną pracą baniaka. Mitem jest krążąca w sieci opinia jakoby przy małych litrażach nie wymaga się kupna filtru. To właśnie dzięki niemu możesz wymieniać wodę w akwarium co tydzień/dwa, a nie co kilka dni. Większość z nich posiada pompy napowietrzające, ale to temat na osobny wpis.

Jaki filtr do Twojego akwarium będzie odpowiedni?

Podstawową klasyfikację filtrów akwariowych możemy podzielić na kilka jednostek:

  • filtry zewnętrzne kaskadowe – mało popularne ze względu na problemy z montażem. Zestaw umieszcza się na tylnej ściance co często koliduje z możliwością wykorzystania go przy akwariach dostawionych do ściany. Większość pokryw zbiorników nie jest przystosowana do ich gabarytów. Oferują filtrację fizyczną i biologiczną.
  • filtry zewnętrzne kanistrowe – zwane także kubełkowymi. Są duże, wydajne i moim zdaniem najlepsze z możliwych. Ich jedynym minusem są duże gabaryty (sam filtr znajduje się poniżej zbiornika. Czy są niebezpieczne? Najtańsze, nieznane produkty być może przeciekają i są awaryjne. Sam przez kilka dobrych lat korzystałem z filtra kanistrowego i nie miałem żadnych problemów. Zaletą jest duża powierzchnia przepływu wody oraz dowolna możliwość kombinacji wkładów.
  • filtry tkaninowe wewnętrzne klasyczne – najpopularniejsze spośród wszystkich. Szczególnie często lądują w zbiornikach początkujących akwarystów, co nie znaczy, że nie nadają się do zastosować bardziej profesjonalnych. Ich wadą są duże wymiary, które trudno ukryć wśród roślin. Mniejsze oczyszczają wodę wyłącznie z zanieczyszczeń fizycznych. Większe mają pojemniki np. na węgiel aktywy w czasie odkażania zbiornika, a w trakcie pracy można umieścić w nich garść chociażby wkładów ceramicznych. Dopiero najdroższe modele zapewnią filtrację fizyczną, chemiczną i biologiczną. Nadają się do odpowiednio dużych akwariów.
  • filtry poziome wewnętrzne podżwirowe – stosunkowo najmniej popularne w akwarystyce. Najlepiej sprawdza się (jak sama nazwa na to wskazuje) kiedy współpracuje ze żwirem. W przypadku grubszych warstw piasku kwarcowego lub bardzo drobnego podłoża, miej wydaje jednostki mogą mieć problemy z pracą. Występują najczęściej w formie perforowanych okręgów. Filtrują dużą powierzchnię, dobiera się je jak w przypadku wszystkich w zależności od pojemności zbiornika.