Jak długo żyją ryby akwariowe? [ciekawostki]

Prawdopodobnie nie pierwszy raz zadajesz sobie to pytanie. Wielu akwarystów na całym świecie zastanawia się ile lat jest w stanie przeżyć ryba w sztucznym środowisku. Odpowiedź nie jest prosta i chociaż w sieci znajdziesz kompletne zestawienia, wiele z nich nie ma przełożenia do rzeczywistości.

Większość gatunków rybek w domowych warunkach żyje średnio dwa razy krócej niż w naturalnym biotopie. Opowieści jakoby akwarium było w stanie przedłużyć ich prawdziwe życie należy wsadzić między bajki. Można przyjąć, że przeciętna długość życia rybek akwariowych sięga 2-5 lat, w zależności od wielu warunków. Dłuższy żywot przejawiają osobniki z rodziny karpiowatych, w tym karaś złoty (tutaj teleskopy, welony itd.) – tutaj nawet 15-20 lat.

Chociaż szczupak w akwarium to duże wyzwanie dla wielu hodowców, ten osiąga w naturalnym środowisku nawet 50-70 lat. Niektóre gatunki jesiotrowatych dożywają przeszło 100.

Szukasz konkretnego zestawienia tabelarycznego z wyróżnieniem poszczególnych ryb? Zajrzyj tutaj: długość życia ryb.

Jeden komentarz dla Jak długo żyją ryby akwariowe? [ciekawostki]

  1. Mój kirysek żył osiem lat. Jak na taką rybe to dużo. Masz fajnego bloga:-)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>