oświetlenie sufitowe

Jak długo żyją ryby akwariowe? [ciekawostki]

Prawdopodobnie nie pierwszy raz zadajesz sobie to pytanie. Wielu akwarystów na całym świecie zastanawia się ile lat jest w stanie przeżyć ryba w sztucznym środowisku. Odpowiedź nie jest prosta i chociaż w sieci znajdziesz kompletne zestawienia, wiele z nich nie ma przełożenia do rzeczywistości.

Większość gatunków rybek w domowych warunkach, gdzie mamy oświetlenie sufitowe lub oświetlenie led żyje średnio dwa razy krócej niż w naturalnym biotopie. Opowieści jakoby akwarium było w stanie przedłużyć ich prawdziwe życie należy wsadzić między bajki. Można przyjąć, że przeciętna długość życia rybek akwariowych sięga 2-5 lat, w zależności od wielu warunków. Dłuższy żywot przejawiają osobniki z rodziny karpiowatych, w tym karaś złoty (tutaj teleskopy, welony itd.) – tutaj nawet 15-20 lat.

Chociaż szczupak w akwarium to duże wyzwanie dla wielu hodowców, ten osiąga w naturalnym środowisku nawet 50-70 lat. Niektóre gatunki jesiotrowatych dożywają przeszło 100.

Szukasz konkretnego zestawienia tabelarycznego z wyróżnieniem poszczególnych ryb? Zajrzyj w wyszukiwarce: długość życia ryb.