Jak przygotować akwarium przed podróżą/urlopem?

Wybieramy się na planowany urlop z dziećmi, a nasze akwarium zostaje w domu. Jak przygotować zbiornik akwarystyczny na naszą dłuższą nieobecność? O tym opowiadam w dzisiejszym wpisie.

Warto rozejrzeć się po znajomych i rodzinie, która ewentualnie mogłaby doglądać stanu akwarium. Nawet osoba z niewprawnym okiem jest w stanie zauważyć niepokojące zmiany. Najczęściej bywa, że niestety nikt nie jest w stanie nam pomóc i jesteśmy zdani na siebie.

Jeśli przerwa w opiece nie trwa dłużej niż kilka dni (w dużych zbiornikach ryby poradzą sobie nawet przez 2 tygodnie bez opiekuna) nie musimy specjalnie bać się o naszych podopiecznych. Zgłodniałe będą przede wszystkim kąsaczowate, ale jeśli są zdrowe – wytrzymają taką przerwę.

Problem zaczyna się przy stosunkowo małych akwariach (np. do ok 72l). Tutaj niewskazanym jest zostawienie baniaka na dłużej niż 10 dni. Im mniejszy litraż tym trudniej o zachowanie stabilności wody.

Co robić przed wyjazdem?

Myślę, że bezpośrednio przed urlopem nam morzem warto zrobić standardową podmianę wody. Nic na zapas, nie więcej i nie mniej niż mamy to w zwyczaju (30% w sam raz). Można pokusić się o wypłukanie filtru wewnętrznego i zewnętrznego, pamiętając aby przy tym ostatnim nie wymieniać wszystkich wkładów na nowe. Należy pamiętać także o odmulaniu dna.

Jeśli mamy do czynienia z akwarium otwartym – warto przykryć je szybą/pokrywą, tak aby znaczna część wody nie wyparowała co dotyczy przede wszystkim okresu letniego. Jednocześnie należy umożliwić jej „odetchnięcie”, aby temperatura zbiornika nie zrobiła się zbyt wysoka.

O ile to możliwe należy zaciemnić pomieszczenie, w którym stoi akwarium. Warto zgasić światło na okres naszego wyjazdu, a przy tym nie ustawiać karmnika automatycznego dla ryb.

Poniesiesz większe ryzyko zostawiając świetlówkę włączoną, ponieważ trudno będzie przewidzieć Ci rozkwit glonów. Ograniczenie jedzenia spowoduje mniejsze zanieczyszczenie amoniakiem czego efektem może być stabilne utrzymanie się jakości wody przez czas nieobecności.

Włącz możliwie mocne napowietrzanie zbiornika akwariowego i trzymaj kciuki za swoich podopiecznych.

Jeśli możesz, poproś znajomych o pomoc

Nie chodzi tu o zaprzyjaźnionego akwarystę (chociaż to byłaby najlepsza opcja), ale o rodzinę lub osoby, którym możesz zaufać. Pomoc osób zewnętrznych może okazać się nieoceniona w czasie śmierci jednej z rybek lub innych wypadków, których nikomu nie życzę, np. rozszczelnienie ścianek, awarię filtru i inne.