dodatkowe źródło

Mech jawajski – co musisz wiedzieć o Vesicularia dubyana?

Na rynku znajdziecie wiele mchów do zbiorników akwariowych. Zawsze uważałem je za najpiękniejsze i najbardziej wdzięczne rośliny, jednak nie dane było mi prowadzenie krewetkarium i u mnie nigdy nie był specjalną ozdobą.

W tym poście omówię jeden z najpopularniejszych gatunków – mech jawajski.

Jak wygląda?

Mech jawajski nie ma jednolitego koloru. W zbiornikach bardzo dobrze oświetlonych przyjmuje się, że jest jasnozielony (czasami jaskrawozielony). Im słabsze dodatkowe źródło światła w akwarium tym ciemniejszy kolor. W środowisku naturalnym występuje przede wszystkim na Archipelagu Sudańskim i Filipinach.

Świetnie prezentuje się w drugim i trzecim planie. Może pokrywać podłoże lub stanowić tło akwarium, jeśli osadzimy jego gałązki na rozciągniętej siatce (do tego doskonale nadaje się najzwyklejsza siatka do włosów). Rośnie gęsto, tworząc zwarte połacie zielonego trawnika. Posiada pnącza (nie korzenie), którymi chwyta się kamieni, korzeni i innych elementów ozdobnych. Można mocować go za pomocą siatek do włosów, nitek krawieckich i żyłek wędkarskich.

Osiąga rozpiętość około 20cm.

Funkcja w akwarium

Chociaż mech jawajski wygląda zjawiskowo to także pełni w akwariach ważną funkcję. Jest jedną z najlepszych roślin do baniaków tarliskowych. Sprawdza się jako miejsce do składania jaj przez samicę (szczególnie u kąsaczowatych, np. tetra czarna) oraz kryjówka przed dorosłymi osobnikami przy chowie narybku.

Hodowla mchu jawajskiego

Nie jest łatwa. Szkoda, ale mech jawajski nie nadaje się do każdego akwarium. Nie jest także rośliną odpowiednią dla początkujących akwarystów (zobacz: roślinki na start akwarium). Wielu akwarystów powiela mit o tym jakoby mech jawajski był łatwy w hodowli – wystarczy, że woda nie będzie odpowiednio oczyszczana, a w zbiorniku zabraknie ekipy sprzątającej, np. krewetek Red Cherry i już robią się schody. Przy słabym oświetleniu potrafi zatrzymać swój wzrost. Glony, które pojawią się na nim są ręcznie nie do usunięcia. Skutkuje tylko wycięcie dużych części rośliny.

Mech w dobrych warunkach rośnie stosunkowo szybko. Jest łatwy w rozmnażaniu, właściwie każdy fragment mchu jest w stanie ukształtować nową roślinę.

Rośnie w temperaturze od około 20 do 28°C.

Komentarz do “Mech jawajski – co musisz wiedzieć o Vesicularia dubyana?

  1. Estera napisał(a):

    Moim pierwszym mchem był mech jawajski i jak na razie uważam go za najłatwiejszą roślinę w moich akwariach. Fakt w jednym, gdzie miał bezpośrednie oświetlenie plenił się, że kosą trzeba było go wycinać 😀 W drugim, gdzie było mniej światła tworzył zwarte kępy i miał bardzo krótkie kłącza.