hodowla

Nietypowa opieka i rozwój wybranych rybek akwariowych [ciekawostki]

W tej publikacji znajdziesz ciekawostki na temat rozwoju i zwyczajów rozmnażania się niektórych egzotycznych gatunków ryb akwariowych. Zapraszam do lektury.

Prawdziwa egzotyka wśród środkowoafrykańskich gatunków

Na szczególną uwagę zasługują niektóre gatunki ryb z jezior środkowoafrykańskich. Część z nich wychowuje młode w swoich paszczach. Samice posiadają rozwinięty woreczek krtaniowy, który pozwala na bezpieczny transport młodego narybku oraz jego stabilny rozwój. Przez pewien czas dojrzewania, rybki szukają w nim trwałego schronienia przed drapieżnikami.

Ciekawe zjawisko zachodzi także u niektórych sumów. Rozpulchniona skóra samicy służy jako miejsce dla rozwoju młodych. Do jej porów trafia zapłodniona ikra, a każde jajeczko otrzymuje w prezencie od matki wypustkę skórką, która zapewnia pokarm młodym. Z chwilą rozwinięcia się narybku, skóra wraca do swojej pierwotnej formy.

Co ciekawego jest w polskich jeziorach?

Warto przyjrzeć się krajowym pływakom. Nie szukając daleko, kilka słów należałoby powiedzieć o różance. Ta składa swoją ikrę do wnętrza mieszkania małża, a właściwie do jego jamy skrzelowej. W tym miejscu dochodzi także do zapłodnienia przez samca. Cały rozwój młodych rybek odbywa się w skrzelach tych mięczaków, aż do wylęgu wykształconego narybku.

Coraz popularniejsza staje się hodowla karpi. Są to ryby niezbyt wymagające, dla których pożywieniem może być wyłącznie pasza dla karpi.

Wyjątkowo troskliwym tatą okazuje się samiec ciernika. To on zajmuje się budową gniazda dla ikry i opiekuje się nim podczas rozwoju młodych. Kulista forma, szczelnie pokryta lepką cieczą, w której samica składa jaja, tworzy doskonałe schronienie dla przyszłego narybku. Samiec spełnia także funkcję naturalnego „odświeżacza” wody w okolicy gniazda, wachlując nad nim silnie płetwami.