Podłoże do akwarium – co wybrać?

Jednym z podstawowych elementów wyposażenia każdego zbiornika akwariowego jest podłoże. Wiem, że nie odkryłem tym Ameryki, a Ty czytałeś prawdopodobnie kilka podobnych artykułów na ten temat, to mam nadzieję, że ten będzie dla Ciebie użyteczna. Wszystkie zebrane tutaj informacje poparte są moim osobistym doświadczeniem. Jeśli któregoś podłoża nie miałem w akwarium to możesz spodziewać się odpowiedniego zaznaczenia tego w treści.

Musisz zdawać sobie sprawę z tego, że wybór podłoża do akwarium nie może być bagatelizowana. Nie wystarczy, że pójdziesz do pierwszego lepszego sklepu akwarystycznego i sięgniesz na półkę.

Czego musisz unikać?!

Kolorowych kuleczek i tym podobnych zabawek, a nie form profesjonalnego podłoża akwarystycznego. One nie nadają się ani do kuli z bojownikiem syjamskim, ani do żadnego innego zbiornika akwariowego. Sprzedawane przede wszystkim amatorom cieszą się niesłabnącym powodzeniem, ale to najgorszy zakup jakiego mógłbyś dokonać.

Uniwersalne podłoże do akwarium

Moim zdaniem podłożem uniwersalnym jest czysty piasek kwarcowy odpowiednio wzbogacony o torf lub inne dodatki dla roślin . Obalam mit jakoby od piasku miały gnić korzenie. Stosowałem go wiele lat i ani razu nie miałem takiego problemu, nawet jeśli akwarium miało długi staż, a w glebie znajdowało się wiele zanieczyszczeń. Warszawa, Łódź i Ostrów to miasta w których dostaniesz najlepszy piasek i kruszywa do akwarium.

Moim zdaniem jest najlepszym wyjściem także dla początkujących. Oczyszcza się nieco trudniej od grysu rzecznego, ale odpowiednio zadbany intensywnie doświetla zbiornik (odbijając światło). Część rybek za nim nie przepada ze względu na barwę, ale nie mogę sobie przypomnieć które.

Jego wadą jest to, że ulega szybkiemu zanieczyszczeniu i jeśli „dorwą” się do niego glony jest problem. Przy tej drugiej ewentualności nigdy nie zasypuj go kolejną warstwą! Wyciągnij zakażony fragment z akwarium i wyrzuć, chociaż jeśli wygotujesz go we wrzątku nadal będzie świetnie się sprawował.

Wszystko zależy też od środowiska

Fakt, że piasek kwarcowy jest uniwersalny, nie znaczy, że nadaje się do wszystkich biotopów. Problemy z utrzymaniem roślin przy piasku pojawiają się z dużymi pyszczakami, które uwielbiają przekopywać dno zbiornika. Tutaj sugeruję „nieco” większe ziarna i zdecydowanie się np. na grys lub żwirek rzeczny, chociaż także między 4-8 mm średnicy.

Ja nigdy nie przepadałem za tą formą, ponieważ między kamyczki często dostają się odchody naszych mieszkańców, które z czasem nieusunięte zaczynają fermentować i zatruwać wodę.

Dodatki i zagrożenia

Do wystroju lub urządzenia podłoża możesz wykorzystać także korzenie i kamienie, takie jak chociażby – łupek. Pamiętaj, że do akwarium nie wolno Ci przynosić piasku znad morza, ponieważ ten może zawierać substancje, które spowodują zbyt mocne utwardzenie wody i stopniowe zwiększanie się zasadowości (wyjątkiem jest Tanganika i Malawi). Do baniaka nie wkładaj także kamieni i nieznanej genezie oraz sztucznych ozdób bez atestów (najlepiej w ogóle tę kwestię sobie odpuść).

Komentarz do “Podłoże do akwarium – co wybrać?

  1. Cherry Lady napisał(a):

    Zamierzam założyć akwarium krewetkowe z drobnymi rybami. W planach jest stworzenie przyzwoitego zaplecza roślinnego. Czy takie nawozy do roślin jak Easy Life Ferro bez azotanów itd. są dobrym wyborem? Zależy mi na żywotnym akwarium;)