Roślinki i lampy uv do wody na start w akwarium

Kiedy zakładałem swój pierwszy zbiornik akwariowy co miało miejsce ponad 9 lat temu kupiłem sztuczne rośliny. Wydawać by się mogło, że po zapoznaniu się z odpowiednią literaturą akwarystyczną moja ręka powinna paść na żywych roślinkach. Uznałem jednak, że ze sztucznymi jednostkami nie będę miał wiele problemów. Nie miałem przecież specjalnego pojęcia o nawożeniu, ani o samej akwarystyce jako takiej – na papierze wszystko wyglądało inaczej.

Sztuczne roślinki nie pozwoliły na zbudowanie odpowiedniej flory, a brak możliwości zagnieżdżenia się bakterii nitryfikacyjnych poza gąbką filtra wewnętrznego (który i tak płukany był pod chlorowaną wodą) powodowało zachwianie stabilności wody w akwarium. Kiedy tylko na roślinkach sztucznych pojawiały się glony – zaraz były sparzane gorącą wodą. Wygodne, ale rybkom nie było w takim środowisku komfortowe. Dodatkowo nie miałem lampy uv do wody.

Zadbanie o odpowiednią florę bakteryjną, która ustabilizuje warunki jest sprawą pierwszorzędną w działalności każdego akwarysty. Warto dokonać zakupu mało wymagających roślinek, które „ujarzmią” wodę i pozwolą dojrzeć baniakowi.

Po jakie roślinki warto sięgnąć:

  • rogatek sztywny – jest jedną z najmniej wymagających roślin. Rośnie w szybkim tempie przy dobrym oświetleniu, ale poradzi sobie także w zaciemnionych miejscach. Wytwarza środki toksyczne dla glonów i jest świetnym miejscem kryjówki młodego narybku. Trzeba dbać, aby był regularnie „otrzepywany” z brudu, który może krążyć po zbiorniku – szybko się zanieczyszcza.
  • pista rozetkowa – świetnie sprawdza się w zbiornikach akwariowych, które nie posiadają pokrywy. Baniaki z przykryciem właściwie należy wyeliminować, ponieważ skraplająca się woda, która opada na blaszkę liścia z czasem go niszczy. Należy uważać, aby nie zasłaniała swoją powierzchnią innych roślinek. Rozwija się bardzo szybko i też jest świetną kryjówką dla młodych rybek.
  • hygrofilia wielonasienna – najlepszy wybór dla początkującego akwarysty. Rozwija się nawet w niesprzyjających warunkach, chociaż nienawożona może mieć z czasem uszkodzone liście. Tak czy inaczej – nie wymaga dobrego oświetlenia. Rośnie szybko, a rozmnożyć ją można przez ucięcie nawet fragmentu łodygi.

Komentarz do “Roślinki i lampy uv do wody na start w akwarium

  1. Zoo-master napisał(a):

    Dodałabym do tego zestawienia jeszcze żabienicę wielolistną, chociaż nie wiem czy nadaje się do każdego akwarium. Kiedy urośnie z czasem wypuszcza bardzo mocne korzenie, które z czasem są dosyć uciążliwe. Świetne zestawienie.