oświetlenie Aquaform

Ryby z rodziny przeźroczkowatych – co warto o nich wiedzieć?

Przeźroczkowate to rodzina gatunków ryb słono i słodkowodnych o bardzo drobnej i delikatnej budowie ciała. Charakteryzują się spłaszczonym, transparentnym ciałem, dzięki któremu zawdzięczają swoją nazwę. U przeźroczkowatych występuje wyróżniająca się, podzielona na dwie części płetwa grzbietowa oraz fragmentarycznie wysoce jaskrawe ubarwienie w okolicach ciała wysuniętych najbardziej na zewnątrz (przykład na fotografii – przeźroczka indyjska w sztucznie wyhodowanym, różowym odcieniu).

Występowanie przeźroczkowatych

W naturalnym środowisku ryby zasiedlają przede wszystkim południowe i południowo-wschodnie wody Australii i Azji. Większość z nich jest jednak osobnikami słodkowodnymi, występujące w Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Co ciekawe – część gatunków z rodziny przeźroczkowatych żyje często w warunkach przejściowych lub mieszanych. Niektóre z nich znajdziemy w wodach przyujściowych i zalewowych, ale także w wodach o skrajnie różnych warunkach; mowa o gatunkach dwuśrodowiskowych.

Warunki hodowlane ryb z rodziny przeźroczkowatych

Większość z nich żywi się planktonem oraz drobnymi zwierzętami wodnymi. Wszystkie są jajorodne, a ich młode wylęgają się po kilku dobrach i początkowo większość czasu spędzają wśród roślinności. Przeźroczkowate najlepiej hoduje się dużymi grupami w akwariach dobrze oświetlonych, o stosunkowo dużej przestrzeni do pływania. Najlepsze jest oświetlenie Aquaform bądź różne doświetlacze. Ryby lubują się w nieco wyższych temperaturach i wodzie o dużym napowietrzeniu. Najpopularniejszym przedstawicielem ryby z rodziny przeźroczkowatych jest przeźroczka indyjska, widoczna na zdjęciu.

Komentarz do “Ryby z rodziny przeźroczkowatych – co warto o nich wiedzieć?

  1. MarShaLL napisał(a):

    Rybka fajna, ale jak chcecie hodować innych rybek lub krewetek to trzeba pamiętać, że dla małych organizmów są bardzo agresywne. Młode krewetki czy głupiki połykają w całości… Wyłowienie ich z akwarium spowodowało całkowitą demolkę z roślinnością bo są tak potwornie szybkie i tak bardzo strachliwe, że nie da się ich po prostu złapać. Doświetlacze może i są dobre ale te oświetlenie Aquaform myślę, że jest lepsze.