Skalar duży – co musisz wiedzieć o żaglowcu?

Skalar duży / ryba księżycowa / żaglowiec to jedna z najpopularniejszych rybek akwariowych, które trafiają do młodych akwarystów. Swoją popularność zawdzięczają niepowtarzalnemu i pięknemu wyglądowi. Ze względu na swoje rozmiary skalar powinien trafiać tylko do dużych zbiorników. Szkoda, bo wiele z nich trafia do mieszanych biotopów, a przynajmniej część swoje życie rozpoczyna od 45 litrowych i mniejszych akwariów – niestety. Dostęp do literatury jest już bardzo dobry, w sieci jest mnóstwo treści na temat tych rybek, a nadal wielu początkujących hobbystów popełnia błąd, kupując żaglowca jako jedną z pierwszych rybek. Wróćmy do samego gatunku.

Skalar duży pochodzi z dorzecza środkowej Amazonki. Do Europy trafił w 1911r., ale jego początki trafiają na początek XIX wieku, gdzie H.M. Lichtenstein nazwał księżycową rybę jako gatunek pn. Zeus scalaris. Tyle tytułem wstępu.

W jakim akwarium można trzymać skalara dużego?

Minimalną zalecaną pojemnością, która utarła się wśród polskich akwarystów jest zbiornik 60 litrowy (para – samiec i samica). Ja jestem za 72 litrami i więcej. Skalar to stosunkowo duża rybka, która potrzebuje do życia mnóstwa wolnej przestrzeni. Co przy większej ilości osobników? Tutaj jest mi ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Żaglowiec jako młoda ryba jest bardzo spokojna, nieinwazyjna i w żadnym razie nie koliduje z osobnikami z tego samego gatunku. Kiedy jednak dorasta zaczyna się problem terytorialny.

Na kilka sztuk potrzebne są zdecydowanie większe baniaki. Uciążliwe walki skalarów (najczęściej dobrana para dominuje nad resztą osobników) są kłopotem dla nich samych jak i wszystkich mieszkańców akwariów słodkowodnych. Ich sprzeczki sprowadzają się do zaciętych walk, przy których dochodzi do silnych uderzeń w okolice skrzeli. Bywa, że ryby dość mocno potrafią się okaleczyć.

Czym karmić skalara dużego?

Wszystkim. Może to się wydawać dziwne, ale żaglowce jedzą właściwie wszystko. Chętniej zjadają pokarm żywy od suchego, ale znam przypadki, w których od narodzin były przyzwyczajone wyłącznie do suszonej dafni i płatków (nie polecam, małe zróżnicowanie pokarmu może powodować chory wewnętrzne). Może być również pasza dla karpi. Skalar chętnie zjada wazonkowce, oczliki, pożywi się artemią oraz krojonymi dżdżownicami, a także wszelki narybkiem. Smakuje mu mrożony pokarm oraz suche płatki (tylko nie dla ryb dennych z przyczyn oczywistych).

Rozmnażanie skalara

Jeden z najobszerniejszych tematów, który poruszany jest na krajowych panelach dyskusyjnych. O rozmnażaniu tej ryby można pisać dużo i jeszcze więcej. W odróżnieniu od innych kąsaczowatych (np. tetry czarnej) skalar nie jest łatwy w rozpłodzie. Pokrótce – skalary to wymagający podopieczni, którzy dobierają się w pary nieprzypadkowo. Najlepiej kiedy do akwarium wpuścimy 6 sztuk i poczekamy na efekty. Obalam mit, że skalar wybiera partnera na całe życie. Znam przypadki, w których po śmierci jednego z nich – drugi po czasie dobierał się z nową jednostką.

Samica składa do ok. 1000 jaj za każdym razem. Najczęściej odbywa się to raz w miesiącu. Ikra zostaje składana na liściach roślin i rurkach szklanych (stosowane kilka-kilkanaście lat temu dalej wydaje się dobrą alternatywą jeśli występuje niedobór roślinek).