Środek antyadhezyjny do zwalczania glonów – Algin

W akwarium pojawiły się glony. Pierwsze o czym pomyślałeś to wizyta w sklepie i zakup środka przeciw glonom? Błąd. Chemia w akwarium jest krokiem ostatecznym i trzeba zrobić wszystko, aby wyeliminować niechcianych mieszkańców. Na przykładzie najpopularniejszego środka antyadhezyjnego do zwalczania glonów Algin firmy Tropical odpowiem Ci czytelniku dlaczego nie warto po niego sięgać.

Kiedy zaczynałem swoją przygodę z akwarystyką słodkowodną, a mój baniak nawiedziły sinice (moje zaniedbanie) od razu ruszyłem w stronę zoologicznego i zaopatrzyłem się w Algin. Dolałem do akwarium odpowiednią ilość środka według zamieszczonej na opakowaniu instrukcji. Co się okazało – środek niewiele pomógł, a kiedy tylko go odstawiłem glony wróciły do walki ze wzmożoną siłą. Dodam, że połowa moich roślinek została osłabiona, co w końcu doprowadziło do restartu akwarium.

Nie uratowałem nawet rogatka sztywnego. Sinice skutecznie zniszczyły wszystkie zdrowe jednostki, a nawet jeśli jakaś względnie nadawała się do rozwoju – nie chciałem przenosić kolejnych siedlisk tych (moim zdaniem) najbardziej uciążliwych glonów jakie mogą przydarzyć się akwaryście. Znalazłem przyczynę, wyeliminowałem ją i od tej pory nie miałem z sinicami problemów. Nie sięgnąłem już nigdy więcej po preparat Algin – korzystałem z naturalnych sposób na walkę z intruzami, ale to temat na osobny wpis.

Dlaczego nie warto korzystać z Algina? Oparty na siarczanie miedzi środek antyadhezyjny nie tylko nie pozwoli na skuteczną walkę z glonami, ale nie jest w stanie nawet zahamować ich rozrostu. To co potrafi ten środek to degradacja roślinek i ewentualne przyczynienie się do śmierci małych organizmów. Algin jest śmiertelny dla ikry, młodego narybku i większości (o ile nie wszystkich) ślimaków i krewetek. Jakby tego było mało w moim przypadku zawsze nawroty glonów były silniejsze. Preparat nieco jakby je ogłuszał, ale te przygotowane na minimalną przerwę wydzielały przetrwalniki i niejako uodporniały się na jego skład chemiczny.