pasza dla karpi

Szczupak w akwarium – trudne zadanie

Jakiś czas temu jeden z użytkowników tego bloga wysłał do mnie prywatną wiadomość, związaną z trzymaniem szczupaka w akwarium. Osoby, które są zainteresowane hodowlą karpia, suma czy ciernika odsyłam do krótkiej publikacji, którą zredagowałem dwa lata temu: bogactwo krajowej flory akwarystycznej (temat adaptacji polskich roślinek poruszyłem w „krajowe rośliny w akwarium„).

Przyznam, że dosyć często słyszałem wątpliwości czy np. karp da się hodować w warunkach domowych, jaka powinna być pasza dla karpi, ale szczupak to już prawdziwa ekstrema. Na podstawie doświadczeń polskich akwarystów postaram się przybliżyć Wam ten problem. Zapraszam do lektury.

Szczupak – trudny przeciwnik dla akwarysty

Szczupak nie nadaje się do domowej hodowli. Przede wszystkim ze względu na swoje gabaryty i charakter (jest drapieżnikiem). W naturalnym środowisku większość dnia spędza, czekając ukrytym w szuwarach na ofiarę, co nie znaczy, że nie jest aktywnym łowcą. Nie musi wykorzystywać echosondy na ryby jak wędkarze. Starsze jednostki potrafią podążać za ławicami ryb, co właściwie wyklucza się z możliwościami jakie stawia przed ewentualnym hodowcą zbiornik akwariowy. W tym miejscu temat mógłbym uznać za wyczerpany, ale podkreślę jeszcze, że trzymanie szczupaka w domowych warunkach to zwykłe znęcanie się nad zwierzęciem.

Akwarium dla szczupaka to nie jest dobry pomysł

Hipotetycznie – nawet próba stworzenia szczupakowi odpowiedniego biotopu mogłaby okazać się bardzo trudnym zadaniem – szczególnie ze względu na niską temperaturę wody do jakiej jest przyzwyczajony żyć oraz natlenienie, które jest mu niezbędne do przetrwania. Na zły stan do jakiego doprowadzane są te drapieżniki łatwo można przekonać się, przeglądając filmy na YouTube. Szare, nienaturalne odcienie oraz osowiałe zachowanie to tylko jeden przykład na fatalne samopoczucie tych ryb w akwariach.

Jedyną ewentualnością, która przychodzi mi na myśl jest duże oczko wodne w ogrodzie, chociaż nie uważam, aby jego hodowla była szczególnie zajmującym zajęciem. Najlepiej jeśli szczupak zostanie w swoim naturalnym środowisku. Jest przecież wiele innych, pięknych ryb akwariowych.