Termometry basenowe do akwarium – jaki wybrać?

Zastanawiałeś się kiedyś nad wyborem termometru do akwarium? Szklany, elektroniczny, a może zewnętrzny? We wpisie wskazuję na najlepsze rozwiązanie.

  • Elektroniczny: uchodzi za najdokładniejszy. Jego cena waha się na poziomie od około 20zł do 35zł. Czy jest najdokładniejszy? Wierząc, że zawarty w nim czujnik nie jest uszkodzony – prawdopodobnie tak. Nie jest specjalnie trwały, mój wytrzymał jakieś 3-4 lata, potem stanął na 22°C i już nigdy się nie odezwał. Wysoka dokładność, ale i taka cena – jakość poniżej oczekiwań.
  • Zewnętrzny: uchodzi za najniedokładniejszy. Naklejany na ściance akwarium nie wskazuje właściwej temperatury – u mnie zagościł tylko w fazie przejściowej między jednym termometrem szklanym, a drugim – dostałem do w prezencie z filtrem zewnętrznym. Różnica między właściwą temperaturą wskazywaną przez termometr (jeszcze rtęciowy) ręczny wynosiła 1,5°C. Dużo? Tak i nie. Granica może odpowiednio powiększać się wraz z rosnącą różnicą między temperaturą pomieszczenia, a wody w zbiorniku. Pozostawia po sobie nieprzyjemną pamiątkę w postaci kleju. Jest tani, nietrwały (pod wpływem promieni słonecznych blaknie) i niedokładny. Jego ceny wahają się w okolicach 5zł.
  • Szklany (dawniej rtęciowy, dziś alkoholowy): uchodzi za najtrwalszy. Sam używałem go przez blisko 5 lat i uważam, że był najlepszym wyborem. Co kilka lub kilkanaście miesięcy należy wymienić gumę mocującą go do wewnętrznej strony ściany akwarium, a sam termometr jeśli jest odpowiednio czyszczony, przeżyje niejeden zbiornik. Jego cena zazwyczaj odpowiada termometrowi zewnętrznemu.

Nadadzą się również specjalistyczne termometry basenowe, które mają dużą precyzję pomiaru.

Myślę, że interesujące uzupełnienie tej publikacji stanowi artykuł, odnoszący się bezpośrednio do temperatury w akwarium.