rybki akwariowe

Twoja pierwsza obsada w akwarium. Na jakie rybki akwariowe się zdecydować?

Duża część akwarystów zaczynała od nieprzemyślanych obsad, łącząc w nich różne środowiska i ryby, które w naturalnym środowisku są do siebie wrogo nastawione. Chciałbym użyć słowa – „większość”, ale jakoś mi nie wpada. Swoje początki z akwarystyką opisywałem w wielu miejscach i nie ma czym się specjalnie chwalić. Zbrojnik niebieski, skalary, gupiki, bojowniki i inne rybki akwariowe oraz znaczne przerybienie nie były mi obce, ale nie o tym jest dzisiejszy wpis.

Skoro czytasz tę publikację, z pewnością chciałbyś poznać gatunki ryb, które będą niewymagające dla początkującego akwarysty. Takich jest co najmniej kilka i pokrótce postaram Ci przedstawić kilka propozycji.

Neonki (czerwone, czarne, Innesa, niebieskie i inne)

To doskonałe ryby, które nadają się do małych zbiorników i nie przysparzają kłopotów młodemu hodowcy. Nie mają wygórowanych wymagań, chociaż wymagana jest stabilizacja warunków wodnych w akwarium. Żyją w stadzie, dlatego dobrze jeśli kupisz od razu 7-10 sztuk. Neonki są rybami spokojnymi i ułożonymi. Ze względu na swoje rozmiary i usposobienie, nie atakują innych mieszkańców. Wnoszą dużo życia i cieszą oko, szczególnie w większych stadach, tworząc przepiękne ławice.

Gupiki

Przypuszczam, że jeśli interesujesz się akwarystyką słodkowodną – coś już o nich wiesz. Gupiki są nieco mniej wytrawnymi pływakami od wcześniej wspomnianych neonków, ale są bardzo wdzięcznymi rybkami. Towarzyskie, szybko aklimatyzujące się w nowym środowisku i doskonałe do obserwacji młodego potomstwa. Są jednymi z najchętniej rozmnażających się w sztucznych warunkach jednostkami (rozmnażanie gupika), a malownicze kolory samców tworzą niesamowity kontrast z roślinami. Zachęcam Cię do odwiedzenia artykułu: roślinki na start akwarium, gdzie dowiesz się jaka flora będzie najodpowiedniejsza na początek.

Brzanki sumatrzańskie

Rybki z gatunku karpiowatych. Chociaż ich usposobienie nie jest agresywne, bo są bardzo towarzyskie, to mogą podskubywać długie ogony np. welonów. Są bardzo ruchliwe i chociaż są często polecanymi rybkami dla osób, które stawiają pierwsze kroki w akwarystyce, warto podkreślić, że wymagają dobrze oświetlonego zbiornika. W ciemniejszych mogą być osowiałe. Brzanka sumatrzańska także jest rybką stadną, więc zaleca się hodowlę przynajmniej 5-6 sztuk.

Danio pręgowany

Wdzięczny, niesłychanie żwawy gatunek. Warunki hodowlane zbliżone nieco do neonka. Żyje w stadzie (min. 6-7 rybek, ponieważ w mniejszych stadach staje się osowiała). Potrzebuje jednak stosunkowo dużej przestrzeni do pływania, ponieważ dorasta do około 5 cm. Ryba jajorodna, u której łatwo o potomstwo. Są właściwie wszystkożerne i lubują się w szybkim nurcie wody, co łatwo zauważyć przy wymianie wody w akwarium. Są na tyle towarzyskie, że trudno je spłoszyć. Chętnie bawią się przy rękach akwarysty, podczas czyszczenia akwarium.

Żałobniczka czarna (czarna tetra)

Szczegółowy opis tej rybki znajdziesz we wpisie: „czarna tetra, czyli za co lubię żałobniczkę czarną”.

Molinezja czarna i mieczyki zielone

Wymagające dużego miejsca i nieco lepszej opieki rybki, także nie powinny sprawić kłopotu początkującemu akwaryście. Obie rybki to doskonali pływacy i nieźli czyściciele dna. Lubująca się w sałacie, roślinach akwariowych i niektórych glonach molinezja to dobre wyjście, dla osób które nie przepadają za rybkami przydennymi. Mieczyk to według mnie jedna z najładniejszych ryb, jakie można znaleźć na rynku. Dostojne płetwy samców okazale prezentują się w kontraście do innych gatunków. Molinezja i miecz to pływacy żyworodni i nie trudno u nich o tarło. Młode szybko dorastają. Molinezja przy niższych temperaturach (tj. 23-24°C, a optymalnie 26°C) wykazuje tendencję do chorowania na ospę rybią.

Bojownik syjamski

Zapraszam do wpisu: bojownik syjamski – ryba z historią. Od razu zaznaczam, że to rybka dla nieco bardziej doświadczonych osób. Chociaż krążący powszechnie mit o tym, jakoby do jego hodowli wystarczyła kula dla ryb, to dla bojownika zwykła męczarnia.