Wybór miejsca dla akwarium na ryby akwariowe w pokoju

Im większy komplet posiadanych zbiorników akwariowych w domu tym trudniej o ich odpowiednie rozplanowanie. Nie wszyscy mamy też duże domy, a większość z nas mieszka w przeciętnej wielkości mieszkaniach – warto zastanowić się gdzie umieścić nowo nabyte akwarium. Prawo, lewo? Przy komputerze, a może pod oknem? We wpisie wyjaśniam gdzie najlepiej założyć baniak.

Wybór miejsca dla akwarium jest poważnym problemem i nie powinien być bagatelizowany. Przypadkowe położenie zbiornika może skutkować jego zbyt szybkim nagrzewaniem i niepożądanym nasłonecznieniem. Nie warto z pewnością zakładać go w miejscu tymczasowym, ponieważ późniejsze przenoszenie przy większych litrażach może okazać się dość kłopotliwe.

Jedynym czynnikiem warunkującym położenie akwarium powinno być zaciemnienie. Akwarium wbrew popularnym stereotypom powinno znajdować się w miejscu możliwie oddalonym od promieni słonecznych. Te przy odpowiedniej intensyfikacji mogą być przyczyną powstawania glonów takich jak okrzemki czy zielenice.

Zapomniałbym dodać naszym życiu. Ryby akwariowe niespecjalnie przepadają za ruchem pochodzącym z zewnątrz zbiornika, stąd nie powinno być zakładane w przejściach, gankach, korytarzach i przedpokojach. Powinno znajdować się także możliwie daleko od sprzętu grającego. Nikt przypuszczam nie wykonywał testów na swoich podopiecznym, ale fala dźwiękowa doskonale rozchodzi się w wodze, więc jeśli mamy tendencję do częstego słuchania głośnej muzyki – należy wybrać inne pomieszczenie.

Na czym powinno stać akwarium? Z pewnością nie na przedwojennej szafce po cioci, biurku komputerowym i podobnych jednostkach. Warto sięgnąć po gotowe rozwiązania pod zbiorniki na ryby akwariowe lub samemu wykonać odpowiedni – stalowy stelaż podtynkowy. Nie muszę sięgać dawno pamięcią, aby przypomnieć sobie o znajomym, który trzymał 72l akwarium na małym biurku dla dziecka. Niby stabilne, ponoć nowe, a zbiornik pękł na dole. Dziwne prawda? Wyłożone na dole pianką akwarystyczną, a i tak nie wytrzymało. Względnie równe powierzchnie często okazują się nieodpowiednie.

Komentarz do “Wybór miejsca dla akwarium na ryby akwariowe w pokoju

  1. peszka napisał(a):

    witam,mam akwarium które dostalem od znajomego ma 25l.mam problem poniewaz bardzo mi się to spodobało i po trzech miesiącach hodowania rybek zdecydowaliśmy z zoną o kupnie wiekszego 100l. max.problem polega na tym ze nie jestem znawcą i ucze sie tego na radach wielu osób.te rady są rózne i przeczą sobie prosze o pomoc rubki jakie mam dotychczas to neonki,mieczyki,gubiki,glonojad,bocja.