Wymiana wody w akwarium a uzdatnianie wody

Będąc początkującym opiekunem zbiornika akwariowego nie zdawałem sobie sprawy, że wymiana ponad 50% wody może skutkować zachwianiem środowiska. Nie mogłem tego wiedzieć, ponieważ na dobrą sprawę zbiornik nigdy nie miał był w odpowiednim stanie. Kiedy zaczynałem przygodę z akwarystką, w akwarium znajdowały się wyłącznie sztuczne rośliny i wysokiej granulacji grys. Cotygodniowe wymiany (ok. 60% całego litrażu) doprowadzały zbiornik do fatalnego stanu, a fakt nieodstanej wody przynajmniej na kilka godzin w połączeniu z niedawkowaniem uzdatniacza, za każdym razem odbijał się na zdrowiu słodkowodnych mieszkańców.

Z czasem jednak wyszedłem z okropnego statusu fatalnego opiekuna i zaprzyjaźniłem się z fachową literaturą. W jaki sposób zatem należy dokonywać cyklicznych wymian wody i uzdatnianie wody?

W małych zbiornikach akwariowych należy podmieniać na świeżą ok. 30% wody całego baniaka. Taka ilość uchroni akwarium przed ewentualnymi wahaniami flory bakteryjnej, ale zapewni zapas do usunięcia wraz z nią części odchodów i rozkładających się resztek jedzenia.

Jak przygotować się do wymiany wody? Do wiadra lub innego naczynia należy nalać odpowiednią dla nas ilość wody. Najlepiej posłużyć się do tego słuchawką od prysznica, ponieważ płynące z niej strumyki pod wysokim ciśnieniem pozwolą na efektywniejsze usunięcie części chloru z wody. Tak przygotowany pojemnik powinniśmy odstawić na 12 – 24h (w zależności od preferencji – zdania się podzielone; zawsze czekałem 12h). Jeśli dysponujemy uzdatniaczem, podczas nalewania wody do naczynia możemy dodać go do w odpowiedniej ilości i od razu ją wykorzystać do wymiany. Jestem jednak zwolennikiem pierwszej techniki i zawsze uciekałem się do możliwie naturalnych sposobów, unikając chemii jak ognia. Wystarczy teraz odmulić dno, zlać starą wodę i uzupełnić o świeżą. Aby nie zniszczyć roślin wystarczy unieść wiadro powyżej poziomu akwarium i za pomocą gumowego węża spuścić spokojnie całą jego zawartość.