Zakup pierwszego akwarium – na co zwrócić uwagę?

W tym temacie przybliżę Wam nieco wybór pierwszego zbiornika akwariowego. Sam proces zakładania akwarium znajdziecie w serwisie Bubble World w temacie: trudne początki.

Kształt akwarium

Pierwszym kryterium, które wezmę pod uwagę podczas wyboru pierwszego akwarium jest kształt. Wydawać by się mogło, że ten nie ma większego wpływu na późniejsze czerpanie przyjemności z doglądania podwodnego świata, a jednak. Moim zdaniem jedynym słusznym zakupem jest akwarium proste. Te w przeciwieństwie do profilowanego przede wszystkim łatwiej czyścić.

Przednia, wygięta tu akwaryście ścianka nie pozwala na użycie żyletki, czyściwa, ani komfortową obsługę specjalnego czyścika. Wiem, że część z Was zaskoczy używanie tak archaicznego sposobu do oczyszczania ścianek akwarium jakim jest żyletka, jednak moim zdaniem jest to najskuteczniejsze czyściwo i sposób na doraźną walkę z glonami. Kiedyś w sklepach akwarystycznych można było kupić specjalne chwytaki, dziś krążą jeszcze gdzieś na rynku wtórnym, ale nie znajdziecie ich zbyt wiele.

Drugim czynnikiem, który decyduje o zakupie akwarium nieprofilowanego jest komfort oglądania podopiecznych. Przy prostej ściance niemożliwym wydaje się dostanie „oczopląsu” co zdarza się przy profilach – szczególnie przy jednostkach o małych pojemnościach (tu np. 54l). O ile w takim baniaku oglądanie rybek odbywa się bezpośrednio przed jego czołem, tak pod kątem robią się już nieprzyjemne załamania obrazu. Akwaria z profilowaną ścianą przednią powstały dla optycznego powiększenia objętości, ale moim zdaniem mają za wiele wad, aby się na nie decydować, chociaż to też kwestia gustu.

Najlepiej wybrać się do akwarystycznego, obejrzeć oba modele i samodzielnie podjąć decyzję. Zdecydowanie odradzam zakup kuli szklanych.

Materiały

Dzisiejsze akwaria projektowane są z myślą o kilku latach eksploatacji, chociaż historia pokazuje, że większość nowych zbiorników (nie klejonych samodzielnie) wytrzymuje nawet 10 lat, więc nie powinniśmy obawiać się o zbyt szybkie rozszczelnienie się ścianek.

Przestrzegam raczej o uważne obchodzenie się z akwarium, ponieważ nawet głęboka rysa lub odprysk są w stanie znacząco osłabić wytrzymałość szkła.

Czy wybierać produkty jakiejś konkretnej firmy? Nie ukrywam, że nic mi nie wiadomo o „markowych” akwariach, więc tutaj raczej zakup nie powinien przyprawić nas o zawrót głowy.

Pojemność akwarium

O tej można byłoby pisać wiele, ale nie chcę nikogo zanudzać. Pierwsze akwarium powinno być duże czy małe? Moim zdaniem możliwie o jak największym litrażu.

Duży zbiornik prowadzi się łatwiej nawet początkującym akwarystom, chociaż np. 300 czy 200 litrowy baniak to duży wydatek. Sprawą oczywistą jest, że akwarium dla dziecka powinno być szyte i nie przerastać malucha przy wymianie wody i innych czynnościach pielęgnacyjnym. Optymalnym zbiornikiem dla większości osób, mających w planach postawienie pierwszego akwarium jest przedział między 72 a 112 litrami.

Komentarz do “Zakup pierwszego akwarium – na co zwrócić uwagę?

  1. oświetleniowy napisał(a):

    Kupno akwarium to początek pięknego hobby. Kolejnym krokiem jest wybór odpowiednich akcesoriów. Należy zwrócić uwagę czy są one solidnie wykonane oraz posiadają odpowiednie certyfikaty, tak aby nie zagrażały naszym przyszłym małym mieszkańcom.