filtry patronowe

Zakwit wody w zbiorniku – poziome filtry patronowe i galwaniczne?

Mętna, zielona woda w akwarium to pierwsze poważne oznaki zaatakowania zbiornika przez zielenice. W naturalnym środowisku zdarza się właściwie tylko wiosną, ale do akwarium trafia zawsze w najmniej oczekiwanym momencie.

Problem leży w zbyt dużej ilości odkładających się produktów przemiany materii, a sprzyjające glonom oświetlenie powoduje właśnie charakterystyczne zmętnienie, zzielenienie wody.

Tzw. zakwit zbiornika zawsze jest czymś uzasadniony. Niestety winy należy szukać w naszych błędach. Zielona woda w akwarium pojawia się zazwyczaj przy nagłej zmianie oświetlenia lub zalegających odchodach i pokarmie naszych podopiecznych.

Jedną z poważniejszych przyczyn zzielenienia wody jest także brak odpowiednio dobrej obsady roślin. W młodym baniaku nie trudno o wczesny zakwit zielenic. Wcześniej wspomniana, zalegająca materia biologiczna to mimo wszystko główny powód rozwoju tych glonów. Związane jest to z przerybieniem lub niewystarczającymi pracami porządkowymi przy regularnym oczyszczaniu akwarium.

Do walki z zielenicami można wykorzystać częstsze wymiany wody (np. 30% co kilka dni) oraz silniejsze filtrowanie zbiornika. Można wykorzystać do tego celu filtry poziome, filtry galwaniczne lub filtry patronowe. Gąbka filtra powinna być czyszczona nawet jeden raz w ciągu dnia. Skutecznym sposobem jest także zakup szybko rosnących roślinek takich jak chociażby żabienica wielkolistna. Doraźnie możemy także zmniejszać ilość oświetlenia (np. zakrywając zbiornik kocem, jednocześnie wyłączając oświetlenie), dzięki któremu zielenice powinny odpuścić, ale nawet stosunkowo silna flora także może mieć problemy z przetrwaniem.

Wbrew powszechnej opinii – ryby nie padają ze względu na zakwit, a na zbyt duże stężenie związków azotowych.

Do ostatniej chwili odradzam korzystanie z chemii. Dlaczego? O tym miałem przyjemność pisać już jakiś czas temu w artykule: środek Algin.